RSS

biuletyn 3/29/2009

29 Mar

REKLAMY NA NASZEJ STRONIE INTERNETOWEJ:

Zajrzyj do ‘Nasi Sponsorzy’ aby uzyskać więcej informacji o naszych sponsorach.

NASI SPONSORZY:

 1. Kowalczyk Orthodontics
 2. Maxi Transport, Inc.
 3. Jolanta Kołacz Realtor/Associate
 4. Elżbieta Karbarz – National City Bank
 5. Euro Homeland Deli
 6. Witold Stanisławski – Network it Easy, Inc.
 7. BP America – Fabric of America
 8. Oberweis
 9. Raising Star Dance Sport
 10. Idea Furniture
 11. Augustyn & Associates, Ltd
 12. White Eagle European Deli, Inc.
 13. Dr. Carl E. Henley, DDS and Associates, PC
 14. Monroe Realty Corp.

DZIĘKUJEMY!!! POPIERAJMY NASZYCH SPONSORÓW!!!

PRZERWA WIOSENNO-WIELKANOCNA:

Przypominamy, że dwa pierwsze weekendy kwietnia (3/4, 10/11) są wolne od zajęć w naszej szkole.

NAJSZCZERSZE ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE:

Zdrowych, Pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei i miłości. Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół oraz wesołego Alleluja życzy – wszystkim naszym uczniom i ich rodzinom – dyrekcja Polskiej Szkoły im. Heleny Modrzejewskiej w Naperville.

LAUREATAMI KONKURSU NA NAJCIEKAWSZĄ PISANKĘ ZOSTALI:

1. Martyna i Witold Urbaniak
2. Sandra Pańczyk
3. Christopher i Michael Jamrozy
Gratulujemy!!!

KOLACJA Z MODRZEJEWSKĄ I SIENKIEWICZEM U „POLLERA”:

Jest jedno miejsce w Krakowie, które pamięta obecność zarówno wielkiego pisarza Henryka Sienkiewicza jak i znakomitej aktorki Heleny Modrzejewskiej w II połowie XIX wieku. To hotel i restauracja „Pollera” przy ulicy Szpitalnej 30.

Helena Modrzejewska urodzona w Krakowie w 1840 roku zapraszała (często z ówczesnym dyrektorem Tadeuszem Pawlikowskim) po swoich triumfalnych występach w spektaklach w Starym Teatrze do krakowskiego „Pollera” przy ulicy Szpitalnej 30, gdzie zatrzymywała się w podróży z Ameryki. Na przykład w 1879 roku u „Pollera” biesiadowano całą noc! Artyści nakładali na głowy wieńce z róż, wznosili toasty, czytali utwory. Modrzejewska po raz ostatni przyjechała z Ameryki do Krakowa w 1902 roku. Zmarła w Ameryce 8 kwietnia 1909 roku.

grobowiec-h-modrzejewskiej-na-cmentarzu-rakowickim-fot-w-adamik-3Henryk Sienkiewicz, który stale odwiedzał w Krakowie, po śmierci żony, od roku 1885 aż do roku 1914, swoją szwagierkę Jadwigę Janczewską, właścicielkę pałacyku przy obecnej ul. Piłsudskiego, najchętniej zamieszkiwał w hotelu „Pollera”. W wielu opublikowanych obecnie  listach, pisarz wymienia nazwę tego hotelu i opisuje jak mu się tutaj mieszkało.

Organizatorzy imprezy (Śródmiejski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie „Sienkiewicz 2016”, Restauracja i Hotel „Pollera”, Oddział Krakowski TPPCH pod honorowymi patronatami Pana Prezydenta Jacka Majchrowskiego, Wojewody Jerzego Millera oraz ks. Inf. Jerzego Bryły) pod nazwą „Kolacja z Modrzejewską i Sienkiewiczem u Pollera” w dniu 5 kwietnia br. od godz. 17 czyli w Niedzielę Palmową, nawiązują do tych historycznych faktów w formie skróconej do czterech godzin imprezy artystyczno – kulinarnej, ale całość rozpoczynają akcenty religijne:

godz. 12 – Msza Św. (kościół Św. Krzyża)

godz. 15 – grobowiec Modrzejewskiej (Cmentarz Rakowicki)

godz. 17 – Zwiedzanie hotelu „Pollera” (sala pamięci Modrzejewskiej i właścicieli – Pollerów)

godz. 17.30 – prelekcja ‚Wędrówka krakowskim szlakiem Sienkiewicza i Modrzejewskiej” (m.in secesyjne wnętrza hoteli niedostępne dla zwiedzających)

godz. 18.30 – specjalny pokaz odcinka filmu „Sienkiewicz 1908. Piknik pod jurajską skałą” w real. Wiesława Adamika i Aleksandra Madeja –  ALMA FILM KRAKÓW 2008

godz. 19.00 – koncert fortepianowy Man Li Szczepańskiej

godz. 20.00 – czytanie listów Sienkiewicza przez aktorów krakowskich i ciąg dalszy sesji zdjęciowej w strojach z epoki.

W hotelu “Pollera” zobaczymy secesyjne saloniki i korytarze z witrażami, po których będą oprowadzać gospodarze “Pollera” – bracia Piotr, Jacek i Józef Chojnaccy, a następnie w secesyjnej sali restauracji “Pollera” wsłuchać się będzie można w ilustrowaną slajdami podróż po krakowskich zabytkach z epoki, w którą zabierze nas sienkiewiczolog Adrianna Adamek-Świechowska. Prelegentka była też w miejscach związanych z pisarzem m.in. w Szwajcarii i we Włoszech. Potem po raz pierwszy publicznie zobaczymy zmontowany odcinek serialu filmu fabularnego o Henryku Sienkiewiczu, nakręcony niedawno w Krakowie i okolicach pod intrygującym tytułem „Sienkiewicz 1908. Piknik pod jurajską skałą”, z Markiem Proboszem w roli pisarza. Narratorką tego odcinka jest 24 letnia córka Sienkiewicza Jadwiga, którą gra Kasia Bator znana już jako Wandzia w serialu „Szatan z siódmej klasy”. W filmie graja także Magdalena Danielak, Magdalena Smoławska, Włodzimierz Wowa Brodecki, Agnieszka Kubica, Julian Domański… W filmie wystąpiła również  znana krakowska rodzina artystów z Chin. Toteż wieczór u Pollera uświetni godzinny koncert chopinowski i muzyki Paderewskiego w wykonaniu międzynarodowej pianistki chińskiej Krystyny Man Li Szczepańskiej, a potem artyści krakowscy (m.in. Edward Linde -Lubaszenko, Magdalena Smoławska i inni) odczytają listy Sienkiewicza i Modrzejewskiej z Ameryki. Układy choreograficzne zaprezentują Kasia Stolarczyk – znana krakowska tancerka oraz Kasia Bator.

afisz-filmu-o-sienkiewiczu

W ramach biletu wstępu ( 100 złotych od osoby)  będzie  podana uroczysta bogata kolacja z menu kilkudaniowym z epoki, w tym słynne naleśniki Pollera z nadzieniem orzechowym. Poza tym barszczyk z diablotką, maczanka po krakowsku, zupa krupnik, szuka mięsa po galicyjsku, herbata lub kawa i lampka wina. Bilety są już do nabycia w restauracji „Pollera”. Ilość miejsc jest ograniczona.

Poza tym programem artystycznym i kulinarnym, kto przyjdzie na imprezę we własnym kostiumie w stylu epoki wiktoriańskiej weźmie udział w sesji zdjęciowej – castingu do epizodów statystów w filmie fabularnym „Zakochany Sienkiewicz”! Informacje pod numerem tel. (0660) 453 492 oraz na stronie www.zakochanysienkiewicz.pl

Warto wiedzieć także, że od 8 kwietnia czyli dokładnie w setną rocznicę śmierci Heleny Modrzejewskiej będzie otwarta wystawa jej poświęcona w galerii „Krzysztofory” zorganizowana przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

POWYŻSZY TEKST I ZDJĘCIA: WIESŁAW ADAMIK

Może odwiedzając rodzinę w Polsce w okresie wielkanocnym będziecie Państwo mieli okazję uczestniczyć w tej ciekawej atrakcji,  rekonstrukcji kolacji z Modrzejewską i Sienkiewiczem sprzed ponad stu lat. Zachęcamy i czekamy na relacje.

PLANUJEMY WYJAZD NA PARADĘ 3 MAJA:

Parada Konstytucji 3 Maja odbędzie się w sobotę, 2 maja o godzinie 11:30 – w Grant Park; skrzyżowanie ulic Balbo i Congress i przebiegać będzie wzdłuż ulicy Columbus Drive. Parada, która jest uhonorowaniem demokratycznych idei oraz wkładu Polonii w rozwój Stanów Zjednoczonych, będzie transmitowana na żywo na kanałach WBBM – TV Channel 2 i ABC – TV Channel 7 w Chicago. Po zakończeniu parady odbędzie się wielki koncert w Millenium Park. Popołudnie wypełnione będzie występami muzycznymi.

Nasza szkoła planuje wyjazd jako grupa. Przypuszczalnie – jeśli będzie wystarczająco zainteresowanych – będziemy mieć szkolny autobus. Pokażmy się na paradzie jak najliczniej! Zapraszamy rodziców, dziadków, opiekunów do dołączenia do nas. Lista zapisu dla wszystkich zainteresowanych dojazdem na paradę autobusem szkolnym dostępna będzie w szkole już po świętach. Rodziny, które planują po paradzie zostać w Chicago i wrócić na własna rękę proszone są o zaznaczenie tego na liście. Więcej informacji podamy już wkrótce.

Aby dowiedzieć się więcej na temat historii konstytucji 3 Maja odsyłamy na stronę internetową:

http://www.polskiinternet.com/polski/konstytucja3maja.html (po polsku)

http://www.polishconstitution.org/index1.html (in english)

JM


 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 29 marca, 2009 w Uncategorized

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: