RSS

biuletyn 4/13/2009

14 Kwi

REKLAMY NA NASZEJ STRONIE INTERNETOWEJ:

Zajrzyj do ‘Nasi Sponsorzy’ aby uzyskać więcej informacji o naszych sponsorach.

NASI SPONSORZY:

 1. Jolanta Kołacz Realtor/Associate
 2. Elżbieta Karbarz – National City Bank
 3. Euro Homeland Deli
 4. Witold Stanisławski – Network it Easy, Inc.
 5. BP America – Fabric of America
 6. Oberweis
 7. Raising Star Dance Sport
 8. Idea Furniture
 9. Augustyn & Associates, Ltd
 10. White Eagle European Deli, Inc.
 11. Dr. Carl E. Henley, DDS and Associates, PC
 12. Monroe Realty Corp.
 13. Kowalczyk Orthodontics
 14. Maxi Transport, Inc.

DZIĘKUJEMY!!! POPIERAJMY NASZYCH SPONSORÓW!!!

ZAPISY NA NOWY ROK SZKOLNY:

Już w pierwszy piętek po świętach – 17 kwietnia – rozpoczynamy zapisy na rok szkolny 2009/2010. Karty zapisu dostępne będą w szkole do końca roku szkolnego. Zachęcamy wszystkich o niezwłoczne dokonanie zapisu, co usprawni nam ogromnie cały proces rejestracyjny.

KONCERT NA SKRZYPCACH:

W piątek 17 kwietnia gościć będziemy grupę młodych muzyków z koncertem smyczkowym. Grać będą  na skrzypcach dzieci w wieku od 6 do 11 lat , uczniowie Joanny Majki. W programie: muzyka polska, filmowa, klasyczna i popularna. Na pianinie towarzyszyć będzie Victoria Piatakowa. Koncert ten odbędzie się od godziny 8:00 do 8:30.

KONKURS WIEDZY O HELENIE MODRZEJEWSKIEJ:

Przypominamy o organizowanym przez naszą szkołę, z okazji setnej rocznicy śmierci naszej patronki, konkursie wiedzy o Helenie Modrzejewskiej. Konkurs zapowiedziany został we wszystkich klasach, począwszy od klasy 1, a skończywszy na klasie gimnazjalnej, i organizowany jest w trzech grupach wiekowych. Wszyscy uczniowie wezmą udział w konkursie. Wyniki ogłoszone zostaną na apelu, który odbędzie się 24 kwietnia na trzeciej godzinie lekcyjnej (7-7:45).

 • klasa 1-3 – ilustracja do baśni Heleny Modrzejewskiej
 • klasa 4-5 – plakat przedstawiający jej życie i karierę
 • klasa 6-gimnazjum – znajomość faktów z zakresu życia i twórczości naszej patronki

WIADOMOŚĆ OD KONSULA MARIUSZA GBIORCZYKA:

International Children’s Day

In Turkey, Children’s Day originated from the first gathering of Grand National Assembly on April 23, 1920. Ataturk, „The Father of Modern Turkey” gifted April 23rd to the children for the country, so that they would cherish their independence that had cost the nation so much, but at the same time walk the path of „Peace at Home, Peace in the World”. This year marks the 88th celebration.
On April 23rd children from around the world come to Turkey. Turkish families who have children of a similar age host them. Festivities last over a week. The visiting and Turkish children spend a lot of time together. Many children, often not even speaking the same language, create lifelong friendships. Several of the events are broadcast on television, showing the children in their traditional national outfits, dancing singing and exchanging gifts. The United Nations participates in the events. Every year on April 23, children hold the seats of Parliament, and a child becomes President for a day. The child President delivers a speech on national TV.
This year TACA’s Children’s Day will be held on Sunday, April 26, 2009 at Owen Elementary School in Naperville, IL. We have been in touch with children and parents from countries around the world who plan to participate. Children will parade dressed in their traditional costumes and will briefly perform for the audience. Each country represented will have the opportunity to display national flags and share information. Food and drinks will be available for purchase. We will provide a baby corner for your little loved ones comfort. Past years we had very successful organizations. This will be the 7th event. We had approximately 200 participants from seven to ten different countries.
We welcome your ideas, donations or assistance in helping to make this unique day a joyful celebration for all children.

WYJAZD NA PARADĘ 3 MAJA:

Tegoroczna  parada odbędzie się 2-go maja w parku Grant’a w pobliżu pięknego jeziora Michigan w Chicago. Będzie to już 118-ta parada polskiej Konstytucji 3-cio Majowej w Chicago ku czci i pamięci tego historycznego dokumentu, pierwszej demokratycznej konstytucji w Europie i drugiej na świecie po konstytucji Stanów Zjednoczonych. Biorąc udział w największej poza granicami Polski paradzie mamy możność pokazania się nie tylko jako Polonia, ale również po raz pierwszy wystąpić jako grupa reprezentująca szkołę polonijną z Naperville. Do naszej grupy dołączy klub polski z Naperville. Jeśli będzie wystarczająco zainteresowanych wspólnym wyjazdem, będziemy mieć podstawiony autobus, aby uniknąć problemów z parkingiem  w Chicago. Zachęcamy wszystkich do udziału w tym wielkim wydarzeniu polonijnym. Lista zapisu dostępna będzie w szkole.

DYŻURY SZKOLNE:

Bardzo prosimy o zapisanie się na dyżur szkolny.  Od Państwa zaangażowania zależy bezpieczeństwo naszych uczniów.  Lista dyżurów dostępna jest w szkole.

RELACJA Z KOLACJI Z MODRZEJEWSKĄ I SIENKIEWICZEM:

Powrót Modrzejewskiej do Pollera

Stowarzyszenie Artystów „Sienkiewicz 2016” wspólnie ze spadkobiercami Pollera braćmi Jackiem, Józefem i Piotrem Chojnackimi dokonało rekonstrukcji dziewiętnastowiecznej „Kolacji z Modrzejewską i Sienkiewiczem u Pollera”. Gospodarze oprowadzili gości Modrzejewskiej po tym secesyjnym obiekcie.

kasia_bator_helena-modrzejewska_small
W pamiętającym połowę dziewiętnastego wieku Hotelu-Restauracji Pollera w Krakowie na tle kopii Delekty Wicińskiej słynnego malunku malarza Ajdukiewicza, który uchwycił stojącą postać wielkiej aktorki zaopatrzoną w czarną peruczkę z lokami pojawiła się 5 kwietnia 2009 roku, czyli trzy dni przed setna rocznicą śmierci artystki, jako uosobienie młodej Modrzejewskiej – 21 letnia Katarzyna Bator, znana już ze swoich ról filmowych jako Wandzia Gąsowska z „Szatana z siódmej klasy” i córka Sienkiewicza Jadwiga z nowego filmu „Sienkiewicz 1908. Piknik pod jurajską skałą”. Obok niej stanęli inni odtwórcy postaci z epoki Modrzejewskiej i Sienkiewicza ubrani w kostiumy z Opery Krakowskiej wykonane przez Zofię Cichostępską– właścicielka Pollera Wanda Pollerowa (Katarzyna Woźniak), goszczący tego wieczoru nestor Henryk Sienkiewicz (Mieczysław Święcicki) ze swoją szwagierką Jadwigą Janczewską (Kasia Stolaczyk) i ich w-drodze-na-grob-modrzejewskiej_smallznajome damy.

Nastąpił uroczysty 5 godzinny wieczór artystyczno – kulinarny poprzedzony składaniem palm, bazi i kwiatów przy grobowcu aktorki na cmentarzu Rakowickim i Mszą Św. celebrowaną przez duszpasterza artystów ks. Infułata Jerzego Bryłę.

W większej secesyjnej sali restauracji Pollera zaprezentowane wieczorem slajdy pozwoliły powędrować śladami Sienkiewicza i Modrzejewskiej także do secesyjnych wnętrz hoteli ‚Saskiego’, ‚Grand Hotelu’ oraz szwajcarskiego “Du Lac”. Zdjęcia zostały pięknie wykonane przez sienkiewiczologa mgr Adriannę Adamek Świechowską, która przywołała porównanie tych dwóch historycznych i zaprzyjaźnionych postaci do “wędrownych żurawi”.

Wydarzenia z wakacji Sienkiewicza z rodziną w Krakowie i Rudawie z okresu gdy już zamyślał napisać „W pustyni i w puszczy” przypomniał kilkunastominutowy odcinek filmu Wiesława Adamika i Aleksandra Madeja „Sienkiewicz 1908. Piknik pod jurajską skałą”. W tej wersji montażowej film został zaprezentowany jednorazowo, trwają bowiem prace nad wersja ostateczną, która wejdzie w skład większej całości „Zakochany Sienkiewicz” .

Następnie młoda i utalentowana, 25 letnia, krakowska obecnie pianistka Krystyna Man Li Szczepańska z Pekinu – brawurowo zagrała utwory Chopina i Paderewskiego. Do dwóch z nich tancerka Kasia Stolarczyk zaprezentowała układ choreograficzny, w który włączyła się też tańcząc 2 letnia córeczka pianistki Awaz Lila z polsko-chińskiego małżeństwa z Janem Szczepańskim, menedżerem naszej imprezy. Po tym występie rozległy się szczególnie gromkie brawa.

Listy Henryka Sienkiewicza o sukcesach Modrzejewskiej w Ameryce i Krakowie poznaliśmy dzięki znakomitemu głosowi Edwarda Lubaszenko – Linde, listy Modrzejewskiej z Ameryki do Matki i męża Karola ciepło odczytała aktorka Magdalena Smoławska, listy autora Trylogii z wielkiego świata do szwagierki Jadwigi Janczewskiej Kazimierz Madej scenicznym głosem młodego Sienkiewicza, oraz fragmenty słynnych „Listów z Ameryki” o uprzywilejowanej pozycji amerykańskich kobiet żartobliwie zinterpretował Mieczysław Święcickiego w otoczeniu pięknych dziewcząt w układzie choreograficznym – Kasi Bator wspartej przez jej chłopaka Marcina Sromę i Kasię Stolarczyk w strojach z „Dzikiego Zachodu”.

W trakcie imprezy spożywano dania z epoki w postaci m. in. barszczyku z diablotką, maczanką po krakowsku, naleśników Pollera z nadzieniem orzechowym oraz szwedzkim stołem dla wykonawców zapewnił „Poller”.

kolacja-u-pollera_small
Wodzirejami wieczoru byli niżej podpisany (w kostiumie kabaretowym z epoki)  i jowialny, ubrany w mundur austriacki z kostiumerii z Teatru im. Słowackiego Stanisław Szczepański. Wypełniająca salę publiczność dziękowała artystom brawami.
Impreza prawdopodobnie zostanie powtórzona na tegorocznym Europejskim Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach oraz wszędzie tam, gdzie zostanie zaproszona.

Tekst i zdjęcia: Wiesław Adamik

JM

 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 14 kwietnia, 2009 w Uncategorized

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: