RSS

biuletyn 6/14/2009

14 Czer

REKLAMY NA NASZEJ STRONIE INTERNETOWEJ:

Zajrzyj do ‘Nasi Sponsorzy’ aby uzyskać więcej informacji o naszych sponsorach.

NASI SPONSORZY:

 1. White Eagle European Deli, Inc.
 2. Dr. Carl E. Henley, DDS and Associates, PC
 3. Monroe Realty Corp.
 4. Kowalczyk Orthodontics
 5. Maxi Transport, Inc.
 6. Jolanta Kołacz Realtor/Associate
 7. Elżbieta Karbarz – National City Bank
 8. Szela’s European Deli
 9. Edyta Straczyński, MD
 10. Wojciech Dubis
 11. Euro Homeland Deli
 12. Witold Stanisławski – Network it Easy, Inc.
 13. BP America – Fabric of Amerka
 14. Oberweis
 15. Raising Star Dance Sport
 16. Idea Furniture
 17. Augustyn & Associates, Ltd

DZIĘKUJEMY!!! POPIERAJMY NASZYCH SPONSORÓW!!!

SPRAWA RELIGII:
Decyzją Rady Pedagogicznej z dnia 12 czerwca 2009 roku lekcje religii zostają przyjęte jako przedmiot obowiązkowy dla wszystkich uczniów. Wszyscy uczniowie będą zobowiązani do zakupu stosownego podręcznika oraz aktywny udział w lekcji religii. W ramach zajęć szkolnych odbywać się też będzie przygotowanie do Pierwszej Komunii Św. oraz Bierzmowania. Przystępowanie do sakramentów będzie kwestią wyboru, jednak przy zapisie do szkoły należy zaznaczyć na karcie rejestracyjnej czy uczeń będzie przystępował do wyżej wymienionych sakramentów. Zajęcia religii odbywać się będą w godzinach lekcyjnych i wykładane będą przez przygotowane do tego  panie katechetki.
Wszyscy wiemy, że kościół katolicki w Polsce jest instytucją na trwałe związaną z pojęciem polskiej państwowości. Pierwszym ważnym wydarzeniem w historii państwa polskiego, o którym należy wspomnieć, było przyjęcie chrześcijaństwa w roku 966  przez Mieszka I. Od tamtych czasów Kościół wspierał jedność państwa polskiego, co okazało się niezmiernie istotne w okresie zaborów, II wojny światowej i w czasie komunistycznego terroru.
W przeszłości, gdy nasze państwo była monarchią, polska szlachta kierowała się mottem „Bóg, honor, ojczyzna”. Bóg znajdował się na pierwszym miejscu, a religia była i pozostała do dzisiaj ważnym elementem tożsamości narodowej Polaków. Religia jest wpleciona w historię Polski i trudne jest nauczanie historii czy kultury naszego kraju w oderwaniu od religii. Każda grupa etniczna ma prawo i obowiązek pielęgnowania ojczystego języka, w którym przechowuje kulturę i pamięć pokoleń. Musi pamiętać o swoich korzeniach i starannie przechowywać swoje dziedzictwo narodowe. Ojciec Święty Jan Paweł II, postać ciesząca się największym szacunkiem w Polsce, mówił do Polaków: „Pozostańcie wierni temu dziedzictwu. Uczyńcie je przedmiotem szlachetnej Dumy! Przechowujcie to dziedzictwo! Pomnóżcie to dziedzictwo. Przekażcie je następnym pokoleniom.”
Celem naszej szkoły jest więc nauka języka polskiego i krzewienie polskiej kultury i tradycji wśród dzieci polskiej emigracji. Tak więc szkoła nasza oferuje program języka polskiego, historii Polski, geografii Polski oraz religii. Jako, że religia stanowi tak olbrzymią część naszej kultury, nie możemy jej pominąć.

SPRAWA PODRĘCZNIKÓW:
Podręczniki autorstwa Małgorzaty Pawlusiewicz, z których korzysta nasza szkoła i przy których planuje pozostać, zdobyły ogólne uznanie w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, w Ameryce Południowej i Kanadzie. Są to podręczniki przystosowane do nauczania dzieci poza granicami kraju i są jedynymi takimi podręcznikami dostępnymi dla nas w USA. Warto tutaj wspomnieć, że korzysta z nich zdecydowana większość szkół polonijnych w okolicach Chicago. Podręczniki te przygotowane są od strony metodycznej, jako że autorka jest metodykiem, która większość swojego dorosłego życia poświęciła poszukiwaniom efektywnych sposobów nauczania języka polskiego na obczyźnie.
Oto charakterystyka podręczników pani Pawlusiewicz (http://www.podreczniki.net/index.html):
„Podręczniki Małgorzaty Pawlusiewicz są z założenia cennym narzędziem, niezbędnym dla efektywnego procesu nauczania języka polskiego poza granicami kraju.Ułatwiają pracę nauczycielowi, który musi się zmierzyć ze specyfiką nauczania tego języka na obczyźnie, przełamując stereotypy i metodyczną rutynę wyniesioną z Polski. Oszczędzają mu czas potrzebny na przygotowanie się do lekcji, zawierają bowiem wiele materiału poglądowego oraz dodatkowych wiadomości i ciekawostek.Treści czytanek, polecenia podtekstowe nie są ani za łatwe, ani za trudne. Mają wystarczającą ilość ćwiczeń przeznaczonych na słuchanie, mówienie, czytanie i pisanie. Wspomniane podręczniki spełniają zarówno funkcje językowe jak i kulturowe, tworząc podstawę do porównań kultury europejskiej i amerykańskiej. Wzmacniają w uczniach poczucie wartości bycia Polakiem poprzez poznanie dorobku takich znakomitości jak: Kopernik, Kościuszko, Pułaski, Maria Skłodowska-Curie, Chopin, Paderewski, Moniuszko, Wieniawski, Jan Paweł II…….. Zawierają ciągłość wiedzy o Polsce, jej historię, tradycje, obrzędy i zwyczaje. Uczą tolerancji, przełamywania uprzedzeń i stereotypów tak ważnych zachowań w wielokulturowym społeczeństwie. Mają atrakcyjną szatę graficzną, z dobitnym zaznaczeniem rzeczy ważnych, wiadomości do zapamiętania oraz słowniczkiem. Podzielone są na cotygodniowe bloki tematyczne ułatwiające uczniowi nadrobienie zaległości w przypadku nieobecności na lekcji. Ponieważ napisane zostały przez tego samego autora, gwarantują kontynuację merytoryczną i metodyczną. Razem stanowią wspaniałą całość o wysokich walorach językowych, poznawczych i wychowawczych.”
Książki Małgorzaty Pawlusiewicz wydają się trudne dla naszych dzieci, ale wiedzmy o tym, że to właśnie nauczyciel ostatecznie decyduje o tym, co nadaje się do zastosowania w klasie, a co jest za trudne i należy pominąć. Bez podręczników praca w szkole byłaby wręcz niemożliwa. Wiedzmy również, że nasi nauczyciele w tygodniu pracują, a piątkowa praca w szkole to ogromne wyzwanie dyktowane powołaniem.  Nie wszyscy wiedzą, że przygotowanie się do lekcji przy pomocy narzędzia, jakim jest opracowany przez metodyka podręcznik zajmuje sporo czasu. Brak narzędzia w tym przypadku dla wielu nauczycieli oznaczałby niemożność pracy.
Rada Pedagogiczna naszej szkoły, która obradowała 12 czerwca br. jednogłośnie uznała podręczniki Małgorzaty Pawlusiewicz za jedyne i najlepsze dla naszych uczniów. W tym roku wydany został Elementarz autorstwa tej autorki, który zastąpi wszystkim znany, bo wszyscy na nim wyrastaliśmy, Elementarz Mariana Falskiego.
W jesieni planujemy zaprosić autorkę podręczników na spotkanie z rodzicami naszej szkoły i kilku sąsiednich szkół. Już wszystkich teraz zapraszamy do prelekcji ale też do dyskusji.

ZAPISY NA NOWY ROK SZKOLNY:
Przypominamy, że do 30 czerwca trwają zapisy na nowy rok szkolny. Opłata za całoroczną naukę wynosi $400 za pierwsze dziecko, jeśli rejestracja dokonana będzie w tym terminie. Aby uniknąć dodatkowej opłaty w wysokości $20 za rejestrację w jesieni, zachęcamy wszystkich o jak najszybszy kontakt z dyrekcją szkoły. Rejestracji można dokonać na najbliższym zebraniu rodziców w ostatni weekend czerwca. Dokładny termin podamy wkrótce, po potwierdzeniu rezerwacji sali w bibliotece. Ci z Państwa, którzy nie będą mogli wziąć udziału w naszym zebraniu, mogą dokonać rejestracji drogą pocztową. Prosimy o pobranie i wydrukowanie karty rejestracyjnej, dostępnej na naszej stronie internetowej i wysłanie jej wraz z opłatą rejestracyjną w wysokości $100 za każde dziecko na podany na karcie adres. Opłaty dla rodzin rejestrujących więcej niż jedno dziecko podane są również na karcie rejestracyjnej.

JM

 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 14 czerwca, 2009 w Uncategorized

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: