RSS

biuletyn 6/30/2009

30 Czer

REKLAMY NA NASZEJ STRONIE INTERNETOWEJ:

Zajrzyj do ‘Nasi Sponsorzy’ aby uzyskać więcej informacji o naszych sponsorach.

NASI SPONSORZY:

 1. Monroe Realty Corp.
 2. Kowalczyk Orthodontics
 3. Maxi Transport, Inc.
 4. Jolanta Kołacz Realtor/Associate
 5. Elżbieta Karbarz – National City Bank
 6. Szela’s European Deli
 7. Edyta Straczyński, MD
 8. Wojciech Dubis
 9. Euro Homeland Deli
 10. Witold Stanisławski – Network it Easy, Inc.
 11. BP America – Fabric of Amerka
 12. Oberweis
 13. Raising Star Dance Sport
 14. Idea Furniture
 15. Augustyn & Associates, Ltd
 16. White Eagle European Deli, Inc.
 17. Dr. Carl E. Henley, DDS and Associates, PC

DZIĘKUJEMY!!! POPIERAJMY NASZYCH SPONSORÓW!!!

SPRAWA RELIGII:

Po zebraniu z rodzicami, które odbyło się w piątek 26 czerwca, postanowiliśmy utrzymać lekcje religii w naszej szkole z propozycją zniesienia konieczności uczestnictwa w niej tych uczniów, którzy nie muszą lub nie chcą z niej korzystać. Chcielibyśmy zaproponować dyskusję na forum naszej strony. Prosimy o komentarze i uwagi, które będziemy brać pod uwagę przy podejmowaniu ostatecznej decyzji końcem wakacji. Jest pewne, że chcielibyśmy znaleźć takie wyjście, aby wszystkie strony były zadowolone (wszyscy za, wszyscy przeciw oraz szkoła, która z uwagi na wiek ma bardzo ograniczony budżet, i która chciałaby uniknąć wszelkich dodatkowych kosztów). A oto następujące propozycje, które padły na zebraniu:

PROPOZYCJA 1:

– religia pozostaje w rozkładzie lekcji
– prowadzona jest przez dwie zatrudnione panie katechetki
– klasa w czasie religii zostaje podzielona na dwie grupy: dzieci pobierające lekcje religii i te które do tej pory były tzw. wolnymi słuchaczami

WADA:

– koszt związany z wynajęciem dwóch dodatkowych sal w każdy piątek dla dwóch równolegle prowadzonych lekcji religii

ROZWIĄZANIE:

– można by tych kosztów uniknąć, gdyby mniejsza cześć klasy wychodziła na korytarz

WADA:

– dodatkowy koszt z opłaceniem nauczyciela, który zwykle w czasie religii ma tzw. „okienko”
– dzieci korzystające z religii nie byłyby na bieżąco z przerabianym materiałem

ROZWIĄZANIE:

– można by tego uniknąć, gdyby w grupie dzieci nie pobierających lekcji religii, nauczyciela zastąpił rodzic-ochotnik i wprowadzone zostało czytanie lektur, rysowanie, malowanie, oglądanie filmów, gry stołowe czy bingo, itp

PROPOZYCJA 2:

– religia prowadzona przed zajęciami, np. o 4:45 PM, albo przez dwie katechetki w dwóch łączonych grupach (klasa 1-4 i klasa 5-8) lub przez wszystkie nauczycielki na wszystkich poziomach

WADA:

– dodatkowy koszt wynajmu od dwóch do ośmiu sal o 45 minut w każdym tygodniu
– dodatkowa godzina lekcyjna płatna dla prowadzącego
– dokształcenie nauczycieli w czasie wakacji i dodatkowy koszt z tym związany
– brak zatrudnienia dla katechetek, które są specjalistami w tej dziedzinie

ROZWIĄZANIE:

– na tym etapie raczej ta propozycja nie ma szansy powodzenia; jest to dobre rozwiązanie dla szkoły funkcjonującej wiele lat i mającej zaplecze finansowe.

Przy okazji tego tematu chcielibyśmy powiadomić wszystkich zainteresowanych lekcją religii, że:
– religia w klasie „0” zostaje zniesiona,
– do klasy 1 wprowadzony zostaje nowy podręcznik,
– do klasy 2 i 3 podręcznik również zostaje zmieniony na nowy, który zawiera materiał na dwa lata,
– książki do religii do klas 4-8 zostały wycofane na prośbę katechetki, której zdaniem są one niestosowne i za trudne; pani katechetka będzie wykorzystywać materiały, które ma zgromadzone dzięki wieloletniej pracy jako nauczyciel religii,
– kasa 4 w tym roku wyjątkowo będzie korzystać z podręcznika do klasy 3, którego w ubiegłym roku pani katechetka nie zdążyła przerobić.

SPRAWA PODRĘCZNIKÓW MAŁGORZATY PAWLUSIEWICZ:

Na zebraniu ponownie padło wiele zarzutów w stosunku do podręczników do języka polskiego, z których nasza szkoła korzysta. Wiele materiałów w nich zawartych wzbudziło niepochlebne komentarze. Z wieloma uwagami bez wątpienia się zgadzamy, ale niestety dla klas 1-6 nie ma alternatywnych podręczników, które spełniają rolę pomocy naukowej dla dzieci wychowujących się poza granicami kraju.  Program do klasy 7-8 oparty jest na podręcznikach autorek A. Siek, M. Ślęzak i A. Witowska-Gmiterek.  Przy selekcji braliśmy pod uwagę wszystkie możliwe pozycje oferowane prze Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce (Polish Teachers Association in America). Jeśli ktoś z państwa wie o podręczniku, który jest przeznaczony do nauczania języka polskiego w ograniczonym wymiarze godzin i spełnia wymogi merytoryczne, prosimy o kontakt i konkretne informacje o książce (tytuł, autor, wydawnictwo). Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje. Póki co, postanowiliśmy przeanalizować wszystkie podręczniki pani Pawlusiewicz i wyeliminować materiały, które są niestosowne do wieku czy poziomu klasy. Jesienią planujemy spotkanie rodziców z autorką kontrowersyjnych podręczników, na które już teraz państwa zapraszamy. Będzie to spotkanie, na którym będziemy mogli dowiedzieć się jak pracować z naszymi dziećmi w domu, by odniosły sukces w szkole, jak motywować je do nauki naszego ojczystego języka; jak również będziemy mieć szansę zgłosić własne uwagi i sugestie dotyczące podręczników, z których uczy się, i na których wyrasta nasza młoda Polonia. Może odegramy ogromną rolę w udoskonaleniu tej jedynej pomocy naukowej.

ZAPISY NA ROK SZKOLNY 2009/2010:

Wszyscy zainteresowani rejestracją dziecka do naszej szkoły, proszeni są o pobranie karty rejestracyjnej ze strony ‚Dokumenty’, wypełnienie i wysłanie jej na podany na karcie adres, wraz z wpisową opłatą w wysokości $100 za każde dziecko.

JM

 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 30 czerwca, 2009 w Uncategorized

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: