RSS

biuletyn 9/20/2009

20 Wrz

REKLAMY NA NASZEJ STRONIE INTERNETOWEJ:

Zajrzyj do ‘Nasi Sponsorzy’ aby uzyskać więcej informacji o naszych sponsorach.

NASI SPONSORZY:

 1. Euro Homeland Deli
 2. Witold Stanisławski – Network it Easy, Inc.
 3. BP America – Fabric of Amerka
 4. Oberweis
 5. Raising Star Dance Sport
 6. Idea Furniture
 7. Augustyn & Associates, Ltd
 8. White Eagle European Deli, Inc.
 9. Dr. Carl E. Henley, DDS and Associates, PC
 10. Monroe Realty Corp.
 11. Kowalczyk Orthodontics
 12. Maxi Transport, Inc.
 13. Jolanta Kołacz Realtor/Associate
 14. Elżbieta Karbarz – National City Bank
 15. Poltel
 16. Szela’s European Deli
 17. Edyta Straczyński, MD
 18. Wojciech Dubis

DZIĘKUJEMY!!! POPIERAJMY NASZYCH SPONSORÓW!!!

COTYGODNIOWE DYŻURY PODCZAS ZAJĘĆ:

Prosimy o zgłaszanie się na dyżury w szkole. Jest to konieczne, aby zapewnić naszym pociechom bezpieczeństwo podczas zajęć lekcyjnych. Każda rodzina powinna zgłosić się na dyżur w dwóch rożnych terminach. Zapraszamy do wpisywania się na listę (dostępną w szkole podczas zajęć), gdyż wtedy macie Państwo możliwość wybrania terminu, który pasuje Wam i nie koliduje z innymi rodzinnymi lub służbowymi obowiązkami. Do końca września lista jest otwarta dla wszystkich. W październiku – ci rodzice, którzy się na listę nie wpiszą – zostaną wpisani na listę automatycznie i dostaną przydzielone dwa terminy. Dziękujemy za współpracę.

ZAPISY DO SZKOŁY I SPRZEDAŻ PODRĘCZNIKÓW:

Przypominamy, że wciąż trwają zapisy do szkoły i sprzedaż podręczników. Nie wszystkie podręczniki są dostępne na bieżąco, gdyż szkoła zamawia tylko tyle kompletów książek, ile jest zarejestrowanych uczniów. Staramy się na bieżąco uzupełniać braki w podręcznikach. Prosimy zgłaszać się do osób sprzedających, w razie konieczności zamówienia brakującej pozycji. Dziękujemy za cierpliwość.

ZADANIA DOMOWE DO WGLĄDU NA NASZEJ STRONIE W DZIALE: ZADANIA DOMOWE:

Zachęcamy do sprawdzania zadań domowych na naszej stronie. Będziemy starać się umieszczać zadania w dniu kiedy wychodzi biuletyn (niedziela/poniedziałek), aby uczniowie mieli wystarczająco czasu na odrobienie zadanej pracy. Nowy, wprowadzony w tym roku dział: Zadania Domowe powinien być bardzo pomocny, szczególnie gdy uczeń jest nieobecny w szkole i potrzebuje nadrobić zaległości.

ZEBRANIE RODZICÓW Z WYCHOWAWCAMI JUŻ W PIĄTEK:

W najbliższy piątek o godzinie 5:30 odbędą się informacyjne zebrania wychowawców klas z rodzicami (nie dłużej niż 30 minut). Celem spotkania jest przedstawienie rodzicom programu nauczania, zapoznanie rodziców z głównymi hasłami, które będą realizowane w roku szkolnym 2009/2010. Wybrane zostaną również trójki klasowe. Zachęcamy rodziców do zgłaszania się do pomocy. Dziękujemy. Poniżej znajdziecie Państwo listę klas, ich wychowawców i miejsca zebrania. Zapraszamy.

H.105 – Przedszkole i „zerówka” – Marcelina Sulocha
J.151 – klasa 1 – Jolanta Kołacz
J.152 – klasa 2 – Agnieszka Bogdan
J.165 – klasa 3 – Krystyna Sałabaj
G.181 klasa 4 – Teresa Czarnecki
G.179 – klasa 5, 6 – Renata Kądziołka
J.165 – klasa 7, 8 – Barbara Woskowski
H.104 – 2 Liceum – Elżbieta Urbaniak
G.164 – PSL – Joanna Miezin

PIKNIK JUŻ W NAJBLIŻSZĄ NIEDZIELĘ:

Gorąco zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Chętnych rodziców do pomocy w organizacji prosimy o kontakt z Barbara Pańczyk 630 922 1751 oraz o przybycie na teren ośrodka przed godz. 12:00 w południe. Po szczegółowe informacje dotyczące miejsca i czasu oraz programu pikniku odsyłamy do poprzedniego biuletynu (9/13/2009). Osoby, które przyjdą na piknik proszone są o przyniesienie ciast lub ciasteczek. Może ktoś mógłby przygotować trochę
bigosu. Będziemy niezmiernie wdzięczni.

ZAPRASZAMY GORĄCO SPONSORÓW!!!

SPOTKANIE MŁODZIEŻY SZKÓŁ POLONIJNYCH Z KSIĘDZEM MICHAŁEM HELLEREM:

Academic Quality Council serdecznie zaprasza na Spotkanie Młodzieży Szkół Polonijnych z ks. prof. Michałem Hellerem, które odbędzie się w sobotę, 26 września 2009, o godz. 10:00 w Campus & Conference Center Illinois Institute of  Technology pod adresem:  3201 S. State Street, Chicago, Il 60616.
Zainteresowane osoby proszone są o kontakt z Barbarą Pańczyk 630 922 1751.

NIEMCY – DRAMAT LEONA KRUCZKOWSKIEGO:

Picture1

KATOLICKI FESTIWAL WIARY:

W sobotę, 17 października 2009, Archidiecezja Chicago po raz kolejny organizuje Katolicki Festiwal Wiary. Jednym z wymogów stawianych – przez Archidiecezję – młodzieży przygotowującej się do bierzmowania jest uczestnictwo w dniach skupienia (w/w Festiwal). Tegoroczne Spotkanie Młodzieży Polonijnej będzie miało miejsce w Stephens Convention Center w Rosemont Il. Karty rejestracyjne są do odebrania w szkole. Termin rejestracji upływa 30 września. Opłata za udział wynosi $25 (wliczony posiłek). Godziny spotkania: 10:00-11:15.

KĄCIK NATCHNIONEGO I BARDZIEJ ŚWIADOMEGO RODZICA:

„Wielojęzyczność u dzieci”

Autorem artykułu jest Sebastian Karwala

Pragniesz, aby Twoje dziecko rozwijało się jak najlepiej i świetnie radziło sobie w życiu? Wielojęzyczność to jedna z najcenniejszych umiejętności, jakie możesz mu ofiarować. Przyspieszy jego rozwój, ułatwi naukę kolejnych języków w późniejszej edukacji i umożliwi międzynarodową karierę, a także opóźni demencję.

Już niemowlęta potrafią rozróżniać języki na podstawie obserwacji ruchu warg. Ich ciekawość świata oraz wyjątkowo chłonny mózg pozwalają na wykorzystanie tej umiejętności i nauczenie ich rozumienia wielu języków, a następnie posługiwania się nimi. Warto zacząć naukę języków jak najwcześniej, choć także dzieci kilkuletnie świetnie sobie z tym radzą. Za górną granicę wieku naukowcy podają 7-9, a nawet 12 rok życia, w zależności od rozpoczęcia okresu pokwitania. Wówczas mózg zatraca umiejętność chłonięcia języków i musi się ich uczyć. Ponadto usztywniają się elementy aparatu głosowego odpowiedzialne za akcent wymowy, co później utrudnia opanowanie nowych języków.

Dzieci wielojęzyczne nie mają problemów z rozróżnianiem języków, którymi się posługują, choć zdarza się, że zaczynają mówić trochę później od rówieśników. Następnie rozwój mowy postępuje skokowo i w krótkim czasie dzieci robią ogromne postępy nie tylko w mówieniu, ale również czytaniu, pisaniu i liczeniu. Aktywna stymulacja mózgu, który jest zmuszany do ciągłego przełączania się pomiędzy językami, podnosi ich zdolności kreatywnego myślenia oraz ułatwia przyswajanie sobie wielu informacji. Dzieci wychowywane wielojęzycznie są też bardziej ciekawe świata i różnic w nim występujących oraz wykazują wyższy poziom tolerancji dla innych kultur.

Oczywiście osiągnięcie takich efektów wiąże się z konsekwentną i ciężką pracą rodziców. Są dwie podstawowe techniki, które mogą wybrać. Pierwsza z nich, Jedna osoba – Jeden język, polega na stosowaniu różnych języków przez różne osoby, np. tata mówi do dziecka tylko w języku angielskim, mama polskim, a opiekunka francuskim.
Zaskakującym jest jak świetnie dziecko radzi sobie z rozróżnianiem poszczególnych języków i jak rzadko je myli podczas rozmowy w różnymi osobami.

Drugą metodą, stosowaną często przez rodziny emigrantów, jest metoda Jedno miejsce – Jeden język. Opiera się ona na założeniu, że języka kraju, w jakim dziecko jest wychowywane, nie trzeba uczyć w domu, bo poprzez kontakt z rówieśnikami i używanie go w szkole i tak go świetnie opanuje. W domu używany jest więc drugi język – np. najlepiej opanowany przez rodziców język obcy. Są też rodziny, które decydują się na pochodną tej metody – używanie języka obcego w domu zaczynają od weekendów i dni świątecznych. Pozwala im to na większe zaangażowanie się, a dzieci bardzo szybko chłoną język, gdy używają go z całą rodziną na atrakcyjnej wycieczce do zoo.

Dzięki zaangażowaniu rodziców w konsekwentne wprowadzenie którejś z metod dziecko może sprawnie posługiwać się nawet 4 językami. Naukowcy twierdzą, że dopiero przy wprowadzaniu piątego języka dziecko może poczuć się zdezorientowane. Przy wprowadzaniu większej ilości języków należy pamiętać, aby dziecko miało odpowiednio dużą styczność z danym językiem – najlepiej 30% w ciągu dnia. Ważne, aby naukę języków opierać nie tylko na rozmowie z dzieckiem. Im więcej źródeł wykorzystamy i na im więcej bodźców wpłyniemy, tym łatwiej i szybciej dziecko opanuje język. Dziecko powinno oglądać filmy, czytać książki i śpiewać piosenki w różnych językach. Uczyńmy z nauki języków świetną zabawę i owocny sposób na wspólne spędzanie czasu.


Sebastian Karwala, Magdalena Prus
ciekawnik.pl – warto wiedzieć!

[ciekawnik.pl to platforma, której celem jest budowanie natchnionego i bardziej świadomego społeczeństwa wiedzy]

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

JM

 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 20 września, 2009 w Uncategorized

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: