RSS

biuletyn 9/27/2009

26 Wrz

REKLAMY NA NASZEJ STRONIE INTERNETOWEJ:

Zajrzyj do ‘Nasi Sponsorzy’ aby uzyskać więcej informacji o naszych sponsorach.

NASI SPONSORZY:

 1. Witold Stanisławski – Network it Easy, Inc.
 2. BP America – Fabric of Amerka
 3. Oberweis
 4. Raising Star Dance Sport
 5. Idea Furniture
 6. Augustyn & Associates, Ltd
 7. White Eagle European Deli, Inc.
 8. Dr. Carl E. Henley, DDS and Associates, PC
 9. Monroe Realty Corp.
 10. Kowalczyk Orthodontics
 11. Maxi Transport, Inc.
 12. Jolanta Kołacz Realtor/Associate
 13. Elżbieta Karbarz – National City Bank
 14. Poltel
 15. Szela’s European Deli
 16. Edyta Straczyński, MD
 17. Wojciech Dubis
 18. Euro Homeland Deli

DZIĘKUJEMY!!! POPIERAJMY NASZYCH SPONSORÓW!!!

DYŻURY W SZKOLE:
Przypominamy o wpisywaniu się na listę dyżurów. Lista dostępna jest w szkole.

ZADANIA DOMOWE:
Prosimy o systematyczne sprawdzanie zadania domowego na stronie szkolnej. Dziecko nie jest zwolnione z pracy domowej z powodu nieobecności. Pomóżmy dzieciom na bieżąco być z materiałem.

KATOLICKI FESTIWAL WIARY DLA UCZNIÓW PRZYSTĘPUJĄCYCH DO BIERZMOWANIA:
Przypominamy, że wszyscy uczniowie przystępujący do bierzmowania w tym roku zobowiązani są do uczestnictwa w dniach skupienia, które odbędą się w sobotę 17 października w Stephens Convention Center w Rosemont IL w godzinach: 10:00-11:15. Opłata za udział wynosi $25 (wliczony posiłek). REJESTRACJA MUSI BYĆ DOKONANA DO NAJBLIŻSZEJ ŚRODY 30 WRZEŚNIA. Prosimy o jak najszybszy kontakt w tej sprawie z Barbarą Pańczyk.

„HISTORYJKI Z ŁĄKI” DO ZAKUPIENIA W SZKOLE:
W najbliższy piątek autorki książeczki „Historyjki z Łąki” Iwona  Sikorski i Małgorzata Boruch będą gościły w naszej szkole. Dzieci od klasy przedszkolnej do klasy 2 włącznie będą miały spotkanie z autorkami, które będą czytały dzieciom wierszyki (polsko-angielskie) i prowadziły gry i zabawy kształcące. Te same panie odwiedzą również – w sobotę o godz.10:30 rano – grupę przedszkolną. Książeczki w cenie $5 za każdą, będą do zakupienia w szkole.

PROSIMY O ZWROT ZAKUPIONYCH PODRĘCZNIKÓW DO „ZERÓWKI”:
Wszyscy rodzice, którzy zakupili książki do „zerówki” – ABC SZEŚCIOLATKA – proszeni są o zwrot i zakupienie nowych podręczników MOJA POLSKA SZKOŁA.

CYFROWE WSPOMNIENIA Z PIKNIKU:
Posiadaczy zdjęć z pikniku prosimy o kontakt: jmiezin@interia.pl.

KĄCIK NATCHNIONEGO I BARDZIEJ ŚWIADOMEGO RODZICA:
Czy chodzi naprawdę o wynik?
Artykuł pochodzi z serwisu: superkid.pl. Autorem tekstu jest Jolanta Gajda.
Był sobie pewien żółwik, któremu marzyła się wygrana w maratonie. Ponieważ żółwik był bardzo konkretny, zabrał się od razu do treningu, przemierzając w pocie czoła, dzień po dniu, duże odległości. Ćwiczył wytrwale mimo tego, że wszyscy wokół starali mu się udowodnić, że nie ma szans, bo przecież jest tylko żółwiem.  On się jednak nie zrażał – ćwiczył i ćwiczył. Wreszcie nadszedł dzień wyścigu. Żółw z dumą stanął do walki i… przegrał. Przybiegł na metę ostatni.
Wyobraź sobie teraz, że jesteś mamą lub tatą tego żółwia. Żółwik wraca do domu i mówi ze smutkiem o swojej przegranej. Co ty na to?
– Znowu przegrałeś! (wyrażasz swoją dezaprobatę)
– Dlaczego inni mogli przybiec szybciej, a ty nie??? (porównujesz go z innymi)
– Widocznie za mało się starałeś… (oceniasz go po wyniku)
– Nie płacz, następnym razem pójdzie Ci lepiej. (ocierasz łzy na pocieszenie)
– Tyle razy Ci mówiłem, że stać cię na więcej… (nieudolnie próbujesz rozbudzić jego ambicje)
– No cóż, jesteś tylko żółwiem… (szukasz usprawiedliwienia dla jego niepowodzeń).
Mniej więcej tak samo wiele rodziców reaguje, gdy dziecko przynosi ze szkoły ocenę niższą od spodziewanej. Już nawet nie mówię wprost o jedynce, bo jeśli tata lub mama oczekuje piątek i szóstek, to podobnie zareaguje, jeśli córka czy syn dostanie “tylko” trójkę.
Rodzice przywiązują niesłychaną wagę do wyniku, czyli oceny. Tymczasem czym jest ocena? Bardzo niedoskonałą formą podsumowania umiejętności ucznia. Nie tylko niedoskonałą, ale często nieobiektywną, a bywa, że po prostu niesprawiedliwą. Dopóki nikt nie wymyśli lepszego systemu ewaluacji postępów ucznia, dopóty jesteśmy zdani na oceny.
Wracając do naszego żółwika – co byś powiedział na to, by zadać takie pytania:
– A kto biegł z tobą w wyścigu?
– Czy udało Ci się ukończyć wyścig?
– W jakim czasie przebiegłeś do mety?
– Jak przygotowywałeś się do tego wyścigu?
I okazuje się, że żółw konkurował z gepardem i innymi gatunkami zwierząt, które błyskawicznie pokonują duże odległości, że mimo zmęczenia i poczucia klęski nie porzucił wyścigu, tylko wytrwale dobiegł do samej mety, że już w czasie treningu pobił żółwi rekord szybkości… Czy w obliczu tych faktów ten pierwszy zestaw reakcji, które podałam, ma jakiś sens?
Jeśli dziecko przyniesie słabszą ocenę, nie reagujmy mechanicznie na cyfrę, którą usłyszymy. Piątka? To dobrze. Jedynka? To źle. Dowiedzmy się czegoś więcej. Czy trzeba zawsze chwalić za piątkę? Niekoniecznie. Chwalmy wtedy, gdy otrzymanie jej wymagało od dziecka jakiegoś wysiłku. Jeśli damy dziecku kwiat doniczkowy, by zaniosło do szkoły w celu upiększenia klasowego parapetu i pani z przyrody postawi za to piątkę, to naprawdę nie jest to żaden powód do pochwał.
A czy jedynka zawsze powinna się wiązać z dezaprobatą czy naganą? Wcale nie! Jeśli można otrzymać za test 30 punktów i za pierwszym razem dziecko dostanie jedynkę, bo otrzyma 2 punkty na 30, a po raz drugi też dostanie jedynkę, bo uzyska wynik 15 na 30, to zamiast łajać za jedynkę, lepiej pochwalić je za postęp i pomóc w przygotowaniu się do następnego testu, by przełamać tę magiczną barierę między oceną niedostateczną a dostateczną.
Tak naprawdę nie liczy się wynik, ale to, ile wysiłku i serca dziecko włożyło w jego osiągnięcie oraz to, czy zrobiło jakiś widoczny postęp. Jeśli dziecko, otrzymawszy jedynkę, usłyszy, że cieszysz się, że napisało test dużo lepiej niż ostatnio, to zyska olbrzymią motywację, by następnym razem postarać się jeszcze bardziej.
A co się stało z naszym żółwikiem, który tak sromotnie przegrał z gepardem? Dowiesz się o tym z naszego wierszyka “Żółwik maratończyk“, z którego zaczerpnęłam tę historię .

Żółwik maratończyk

autor: Agnieszka Borowiecka

Mały żółwik z Rosji wschodniej
chciał porzucić życie błotne,
by na przekór swojej żonie
ot, wziąć udział w maratonie.

Na nic zda się tu logika.
Nie przekona nikt żółwika,
że ma raczej marne szanse
na wygraną w takiej walce.

Próżno strzępi język żona,
siostra z bratem, syn, synowa.
Na nic prośby i błagania.
Żółw się zaparł do biegania.

Od śniadania, aż do zmroku
żółw trenował. Krok po kroku.
Człapał, truchtał, wlókł się ledwie,
lecz wytrwale, dzielnie, pewnie.

Z plotek sobie nic nie robił.
Żółwi rekord znacznie pobił –
przebiegł bowiem w kilka dni
kilometry niemal trzy.

Nadszedł wreszcie dzień wyścigu.
Tłum gęstnieje pośród krzyków.
A na starcie mili moi
żółw się pierwszy usadowił.

Stanął dumnie, spojrzał wkoło,
obok struś, gepard i gołąb,
afrykański goryl górski,
lew i lampart, pies francuski.

Wszystkie mięśnie napinają,
podskakują, prężą ciało.
Wtem się rozległ głośny strzał
i ruszyli, jak kto chciał.

Bieg ten potrwał godzin wiele.
Gepard wybił się na czele.
A nasz żółw na szarym końcu
bieg ukończył po miesiącu.

Lecz nie liczy się wygrana
i medale, blaski, brawa.
Wszystko to nie ma znaczenia.
Najważniejsze są marzenia!

Trening dał żółwiowi wiele,
dziś wśród swoich jest liderem.
Gdy do biegu żółwie stają
z nim tak łatwo nie wygrają.

Nasz bohater stał się sławny,
będąc żółwiem takim sprawnym.
Duma w jego sercu gości,
że pokonał swe słabości.

JM

 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 26 września, 2009 w Uncategorized

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: