RSS

biuletyn 10/25/2009

24 Paźdź

REKLAMY NA NASZEJ STRONIE INTERNETOWEJ:

Zajrzyj do ‘Nasi Sponsorzy’ aby uzyskać więcej informacji o naszych sponsorach.

NASI SPONSORZY:

 1. Poltel
 2. Edyta Straczyński, MD
 3. Wojciech Dubis
 4. Polish Friends of Naperville
 5. Shining Stars – Early Learning Center
 6. Prywatny sponsor – Donna Slobodnik
 7. Idea Furniture
 8. Dr. Carl E. Henley, DDS and Associates, PC
 9. Math Kangaroo in USA
 10. Kowalczyk Orthodontics
 11. Elżbieta Karbarz – National City Bank

DZIĘKUJEMY!!! POPIERAJMY NASZYCH SPONSORÓW!!!

ZAPRASZAMY NA ZABAWĘ PRZEBIERAŃCÓW:

Ogłaszamy Wielki Bal Kostiumowy z okazji Halloween, na który serdecznie zaproszone są dzieci z naszej szkoły i ich rodzice. Szkoła nasza podstawi autobus, gdyby zgłosiła się spora grupa zainteresowanych wyjazdem. Dzieci do drugiego roku życia mają wstęp wolny. Dorośli oraz dzieci powyżej drugiego roku życia za wstęp płacą $19.95 od osoby (w cenę wliczony jest lunch). Zabawa ma trwać dwie godziny. Prosimy o kontakt z Barbarą Pańczyk. Więcej informacji na zaproszeniu.

PARADA PRZEBIERAŃCÓW W NASZEJ SZKOLE:

W najbliższy piątek na zakończenie zajęć szkolnych (od 8:15 do 8:30) odbędzie się w naszej szkole parada przebierańców. Wszyscy uczniowie zainteresowani wzięciem udziału w paradzie mogą przebrać się tego dnia. Prosimy o rozsądną selekcję kostiumów. Nie wskazane są stroje nieprzyzwoite, nieskromne i straszne z uwagi na miejsce parady. Uczniowie, którzy przyjdą w stroju nieprzyzwoitym będą proszeni o zdjęcie kostiumu i nie będą mogli wziąć udziału w paradzie. Życzymy udanej zabawy.

Uczniowie klasy 10 są w trakcie przerabiania czwartej części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Z uwagi na zbieżność tematu lekcji ze zbliżającym się świętem Zaduszki, uczniowie tej klasy wystąpią w strojach „Dziadów”. Z pewnością będą w centrum zainteresowania.

Trochę historii: Wszystkich Świętych to stare chrześcijańskie święto wywodzące się z głębokiego średniowiecza. Początkowo obchodzono je 1 maja, a w VIII wieku przeniesiono je na 1 listopada. Jest to święto poświęcone wszystkim świętym kościoła katolickiego. Zaduszki (2 listopada) sięga czasów pogańskich, kiedy to zwane było Świętem Dziadów. Tradycja stawiania zniczy na mogiłach wywodzi się z pogańskiego zwyczaju palenia ognisk na grobach. Wierzono, że ogień rozgrzewa błąkające się po ziemi dusze zmarłych i wskazuje im drogę odejścia w zaświaty. Na mogiłach ustawiano również pożywienie dla spragnionych i głodnych dusz. Nazwa tego święta pochodzi od modlitwy za dusze zmarłych.

Nie zapomnijmy przekazać tej naszej polskiej, związanej z naszym wyznaniem, tradycji. Święto Wszystkich Świętych (1 listopada) i Zaduszki (2 listopada) są nierozerwalnie związane z naszą kulturą. Są wyrazem pamięci oraz szacunku dla zmarłych. Święto Halloween wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain i obchodzone jest bardzo hucznie w wielu krajach (Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii, Szkocji, Anglii…). Towarzyszy mu maskarada. Różni się więc zdecydowanie od naszych polskich świąt, którym towarzyszy nastrój poważny, refleksyjny i modlitewny.

OGŁOSZENIA:

 • Dziękujemy panu Jerzemu Korneckiemu za zaopatrzenie uczniów klasy gimnazjalnej w film na DVD „Pan Tadeusz” (każdy uczeń otrzymał własną kopię).
 • Potrzebna nauczycielka do grupy przedszkolnej na zmianę piątkową, od godz. 5:30-8:30. Prosimy o kontakt z Barbarą Pańczyk.
 • Autorki książeczki „Historyjki z Łąki” będą gościły w szkole w piątek, 30 października z teatrzykiem cieni pt. „Dynia”, dla dzieci od przedszkola do klasy 2. Udział w teatrzyku jest wolny od opłaty.
 • Dziękujemy wszystkim rodzinom za udział w wycieczce na farmę (Blackberry Farm)
 • Wszystkie informacje na temat przygotowań do Sakramentu Bierzmowania i Pierwszej  Komunii Świętej należy czerpać ze strony internetowej Misji Miłosierdzia Bożego w Lombard, IL: http://www.milosierdzie.us/
 • Przypominamy rodzicom klas 7 i 8 o uiszczenie opłaty za odebrane podręczniki. Dziękujemy.
 • Rodziny, które zalegają z opłatą za bilet na przedstawienie kabaretu Kaczki z Nowej Paczki, proszone są o opłatę w wysokości $10.00.
 • Na wiosnę planujemy zorganizowanie we wszystkich klasach lekcji otwartej, kiedy to rodzice będą mogli uczestniczyć w lekcji swojego dziecka. Prosimy o śledzenie naszych biuletynów, gdyż w nich zawarte będą szczegółowe informacje dotyczące daty oraz godziny poszczególnych lekcji otwartych. Zapraszamy.

KĄCIK NATCHNIONEGO I BARDZIEJ ŚWIADOMEGO RODZICA:

Dziecko czy mały nieznośny potwór?

Redaktor: Dominika Klimczak
Artykuł pochodzi z serwisu ciekawnik.pl

Dziecko to niesłychany twór, wręcz nadzwyczajny, który można bez problemu przyrównać do skarbca. Skarbca bez dna. Niestety jednak jest to skarbiec w stanie wielkiego nieporządku i nieładu, który uporządkować muszą w znacznym stopniu rodzice. Co to oznacza?

Dzieci wielu rzeczy uczą się od dorosłych ale również, gdy będą odpowiednio pokierowane, mogą przekazać sporą wiedzę swoim „nauczycielom”. Oczywiście nie chodzi tutaj o wiedzą książkową lecz życiową. Bowiem tylko maluchy potrafią być całkowicie szczere, beztroskie i spontaniczne. Są to cechy niesamowicie istotne, które niestety wraz z biegiem lat zanikają. Mimo wszystko dziecko jest w stanie je rozbudzić, odnowić. Trzeba jednak umieć w odpowiedni sposób korzystać z kontaktu z małym „nauczycielem”, a może nawet „czarodziejem”.

Jak wiadomo wychowanie to bardzo trudny i skomplikowany proces zmierzający do wywołania zamierzonych zmian w osobowości wychowanka. Zmiany te mogą obejmować zarówno stronę poznawczo-instrumentalną, jak i emocjonalno-motywacyjną. Należy pamiętać, że nie jest to proces jednostronny lecz obustronny. To relacja między wychowankiem a wychowawcą. Dzięki temu, przy odpowiednim, jasnym podziale ról i zdrowych stosunkach, pomiędzy obiema stronami, nie musi być to męczarnia lecz satysfakcjonujące doświadczenie, lub nawet przyjemność. Dzieci mogą być naprawdę bardzo wdzięcznym „materiałem roboczym”. Chociażby dlatego, iż w przeciwieństwie do rzeczy martwych mogą okazać swą wdzięczność, zadowolenie, bądź inne uczucia. Nauczmy się więc z tego korzystać. Jak to zrobić?

Po pierwsze należy sobie przede wszystkim uświadomić fakt, iż wychowanek i wychowawca to dwa równe sobie podmioty. Nie traktujmy dzieci jako te głupsze, gorsze, niczego jeszcze nie rozumiejące istoty. Rozmawiajmy z nim jak równy z równym. Dzięki temu, już na wstępie poczują się ważne i nauczą podstawowych zasad partnerstwa.

W procesie wychowywania trzeba także pamiętać, że dzieciństwo ma swoje prawa i dzieci muszą się wyszaleć. Nie wymagajmy więc od swoich pociech by od razu zachowywały się jak osoby dorosłe i wykazywały się na przykład całkowitą odpowiedzialnością. Nie zabierajmy im tych pięknych lat, nie pozbawiajmy radości.

Kolejnym elementem jest dowartościowywanie. W dzisiejszych czasach ludzie nie prawią sobie komplementów, nie chwalą się nawzajem. Wstydzą się tego. O wiele łatwiej jest nam wysyłać negatywne komunikaty zwrotne. Dlatego tak duży procent społeczeństwa czuje się sfrustrowany i niedoceniony. Dzieci jeszcze bardziej niż dorośli potrzebują pochwał, dzięki temu czują się doceniane i ważne. Wiedzą, że mają powód by starać się być coraz lepszymi. Chcą bowiem zadowolić swoich rodziców, by pewnego dnia móc usłyszeć szczere słowa: „Jesteśmy z Ciebie dumni”. Dzieci z niskim poczuciem wartości często robią jakieś głupstwa po to, by zwrócić na siebie uwagę rodziców, ponieważ gdy są grzeczne i zachowują się poprawnie rodzice nie zwracają na nie uwagi, nie chwalą ich, a czasem nawet coraz rzadziej z nimi rozmawiają, bo nie mają za co ich skarcić.

Pamiętamy więc, iż to od nas – wychowawców zależy czy proces wychowanie będzie koszmarem i jacy będą nasi wychowankowie. Jako przesłanie i zarazem podsumowanie umieszczam słowa Rolanda Russella, one właśnie znakomicie odzwierciedlają to wszystko o czym wspomniałam. Może one pomogą nam wyrwać się z transu, w którym już trwamy jakiś czas.

Dzisiejsze nieśmiałe dziecko, to to, z którego wczoraj się śmialiśmy.
Dzisiejsze okrutne dziecko, to to, które wczoraj biliśmy.
Dzisiejsze dziecko, które oszukuje, to to, w które wczoraj nie wierzyliśmy.
Dzisiejsze zbuntowane dziecko, to to, nad którym się wczoraj znęcaliśmy.

Dzisiejsze zakochane dziecko, to to, które wczoraj pieściliśmy.
Dzisiejsze roztropne dziecko, to to, któremu wczoraj dodawaliśmy otuchy.
Dzisiejsze serdeczne dziecko, to to, któremu wczoraj okazywaliśmy miłość.
Dzisiejsze mądre dziecko, to to, które wczoraj wychowaliśmy.
Dzisiejsze wyrozumiałe dziecko, to to, któremu wczoraj przebaczyliśmy.

Dzisiejszy człowiek, który żyje miłością i pięknem, to dziecko, które wczoraj żyło radością.

JM

 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 24 października, 2009 w Uncategorized

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: