Prośba o wypełnienie ankiety

03 Maj

Polonia w USA zmienia się na naszych oczach. Zmieniają się zwłaszcza struktury rodzinne. Mamy coraz mniej dzieci, które przyjechały z Polski już ze znajomością języka polskiego, coraz więcej tych, które polskiego uczą się od podstaw poza granicami Polski. Więcej też jest dzieci z rodzin „mieszanych”, gdzie tylko jeden rodzic posługuje się polskim. Priorytetem dla wszystkich polonijnych (i wspierających je polskich) władz i instytucji edukacyjnych staje się uzyskanie wiedzy jak naprawdę wygląda sytuacja z językiem polskim w polonijnych rodzinach. Bardzo proszę i serdecznie zapraszam wszystkich polonijnych rodziców do włączenia się w badania na ten temat.

Informacja od autorów ankiety:

Zapraszamy do udziału w badaniu poświęconemu zagadnieniom związanym z pielęgnowaniem i podtrzymaniem polskości wśród Polonii w USA. Fundacja Dobra Polska Szkoła w Nowym Jorku i Fundacja Think! z Warszawy wspólnie z Radą Języka Polskiego przy Polskiej Akademii Nauk (PAN) przygotowały ankietę, której wypełnienie nie zajmie Państwu więcej niż 10 minut. Projekt „Polish Your Polish” jest wspierany przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej.
Wyniki ankiety są bardzo ważne dla działań podejmowanych przez wyżej wymienione organizacje i zostaną przedstawione pod koniec 2016 r.
Szkoły, w których zostanie wypełnionych co najmniej 50 ankiet, otrzymają tablice demonstracyjne do nauki języka polskiego, geografii i historii Polski, a także wyniki raportu na temat stanu języka polskiego.