RSS

Wiadomości szkolne 3/3/2017

04 Mar

Szczegółowe informacje, dotyczące ogłaszania się na stronie szkolnej, a jednocześnie dołączenia do listy sponsorów, znajdziecie Państwo w Dziale Nasi Sponsorzy

NASI SPONSORZY:

 1. Private Violin/Piano Lessons – Joanna Majka
 2. Dr. Edyta Strączyński – Family Medicine
 3. Maria Bochenek – B&W Baird and Warner Realtor
 4. Shop & Save Market – europejski supermarket – (630) 427-6800
 5. Szela European Deli
 6. Beata Nitecki – Farmers Insurance Group
 7. Dr. Martin Karwowski, DDS – Lisle Dental Care – Implant and Cosmetic Dentistry
 8. Mariusz Wartałowicz, CEO – trener piłki ręcznej dla dzieci i młodzieży w wieku 6-10 lat –www.playteamhandball.org – tel. (630) 392-9221 –BROCHURE
 9. Garden Fresh Market – SPONSOR PĄCZKÓW, KANAPEK, SŁODYCZY DLA UCZNIÓW – DZIĘKUJEMY ZA COTYGODNIOWE DONACJE! JESTEŚCIE WIELCY!
 10. Polish Friends of Naperville – od 2016 roku spotkania odbywają się nieregularnie; informacje o spotkaniach można odnaleźć na Facebook 
 11. Prywatny sponsor – Danuta Swobodnik
 12. Jolanta Kołacz – Coldwell Banker Realtor/Broker
 13. Marek – CarMark – właściciel naszego „rydwanu” na Paradzie ‚3-Maja’
 14. Kaczor and Assoc. LTD – przy powołaniu się na Polską Szkołę w Naperville 10% zniżki; po 15 kwietnia można przyjść do biura pana Kaczora na tzw. 3 year review (za darmo)
 15. Prywatny sponsor – Monika i Andrzej Ślązak
 16. Prywatny sponsor – Dorota i Thaddeus Knaga
 17. Dr. Beata Dederowski DDS – Lemont Dental Clinic
 18. Photomadox – Paweł Nocoń Photographer (773) 663-1776
 19. „The Nest” – ekologiczne przedszkole Naperville (630) 287-0308 – VIDEO
 20. Forever Living Products – lokalny dystrybutor produktów na bazie aloesu  – Joanna (630) 536-6028
 21. Hawk Volkswagen of Joliet – Damian Gabrus, General Manager (815) 741-1100
 22. Dr. Susan Mazzei, DDS
 23. Math Kangaroo

WSPIERAJMY NASZYCH SPONSORÓW

KALENDARZ SZKOLNY NA MIESIĄC MARZEC

Przypominamy, że w marcu spotykamy się tylko jeszcze raz, w piątek 24-go. Prosimy o zapoznanie się ze szczegółami, gdyż nastąpiły pewne zmiany w tym miesiącu. Więcej informacji w KALENDARZU SZKOLNYM

10 – nie ma zajęć szkolnych
17 – nie ma zajęć szkolnych
24 – normalne zajęcia w szkole
31 – nie ma zajęć szkolnych

TERMIN OPŁATY ZA SZKOŁĘ JUŻ MINĄŁ

Drodzy państwo, przypominamy, że potrzebujemy, aby wszystkie opłaty za szkołę zostały uregulowane jak najszybciej. Szkoła – z uwagi na niedużą liczbę uczniów, a stosunkowo wysokie opłaty za wynajem budynku – co roku o tej porze boryka się z płatnościami. Wyjątkowo spora grupa rodziców nie uregulowała jeszcze opłat za szkołę. Niedługo musimy zapłacić za wynajem budynku do końca roku szkolnego i potrzebujemy Waszego zrozumienia i współpracy. Prosimy o kontakt z dyrekcją nie później niż 24 marca w sprawie uiszczenia opłaty. Dziękujemy.

WSPÓLNE WYJŚCIE DO FMSC

FMSC to organizacja zajmująca się zbieraniem pieniędzy oraz pakowaniem woreczków z jedzeniem dla biednych dzieci na całym świecie.

W stanie Illinois znajdują się cztery centra, gdzie, po zarejestrowaniu się, przygotowuje się paczki z suchym prowiantem przez 1,5 lub 2 godziny.  Dzieci muszą mieć przynajmniej 5 lat.

Szkoła ma zrobioną rezerwację do FMSC w Aurorze na 70 miejsc.

Wszyscy zainteresowani mogą rejestrować się na stronie FMSC, po wcześniejszym założeniu tam konta lub można zgłosić swoje uczestnictwo pani dyrektor lub pani Nalaskowskiej (sala A-115).

Nasza grupa nazywa się: polska szkola. Numer grupy: 1061552.

Kiedy – wtorek 4 kwietnia od godz. 6:00 pm do 7:30 pm. ZAPRASZAMY WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH DO DOŁĄCZENIA DO NASZEJ GRUPY!

Rejestracji można dokonać do 27 marca.

https://volunteer.fmsc.org/Register/Default.aspx#.WLta5IWcFrR

62-gi WAKACYJNY KURS JĘZYKA POLSKIEGO I KULTURY POLSKIEJ

Drodzy Rodzice, TUTAJ znajdziecie ulotkę ze szczegółami dotyczącymi kursu, który odbędzie się w Polonicum (Uniwersytet Warszawski) w sierpniu bieżącego roku. Jeżeli myślicie o wakacjach dla waszych dzieci w Polsce, to może warto połączyć przyjemne z pożytecznym i zapisać je na taki kurs.  Można nie tylko nauczyć się języka polskiego (w jeden miesiąc realizowany jest program 6 miesięcy), ale poznać nowe osoby i zawrzeć nowe przyjaźnie z młodzieżą z całego świata.

Kursy prowadzone są przez profesjonalistów na wszystkich poziomach nauczania. Oprócz kursów, jest mnóstwo dodatkowych atrakcji jak: wycieczki, nauka gotowania polskich potraw, warsztaty śpiewacze, oglądanie oraz dyskusja na temat najnowszych polskich filmów, nauka polskiego slangu oraz wiele zajęć, na których można swoją wiedzę wykorzystać w trakcie dyskusji na różne ciekawe tematy literackie, historyczne czy ogólne. Zajęcia te prowadzone są przez wykładowców uniwersyteckich. Zabawa gwarantowana.

Zgłoszenia należy nadsyłać do dnia 30 czerwca 2017 (więcej informacji na stronie:www.polonicum.uw.edu.pl)

OGŁOSZENIE

Potrzebny kucharz do przedszkola od zaraz 630 853 2940

NIE TYLKO DLA MOLA KSIĄŻKOWEGO

Dwanaście Kroków wspierających rozwój językowy dziecka. Wskazówki dla rodziców i nauczycieli.

Krok 1. Traktuj niemowlę i młodsze dzieci jak poważnych partnerów do rozmowy.

Reaguje na najwcześniejsze dźwięki tak, jakby niosły one treść – sam możesz im przypisać znaczenie. Zwracając uwagę, gdy dziecko podejmuje próby powiedzenia czegoś. Intonacją wyrażaj zainteresowanie i wsparcie.

Krok 2. Używaj wzmocnienia pozytywnego.

Twoje wypowiedzi powinny nieść zachętę, z nie zakaz: „Podoba mi się, gdy siedzisz spokojnie”, a nie: „Siedź i nie gadaj”.

Krok 3. Rozwijaj tematy zaproponowane przez dziecko.

Najlepszym punktem wyjścia do rozmowy jest coś, co zwróciło uwagę dziecka. Można to wywnioskować z tego, na co patrzy, co próbuje pokazać, albo z tego, co usiłuje powiedzieć.

Krok 4. Nigdy nie wyśmiewaj dziecięcych prób nawiązania rozmowy.

Możesz śmiać się razem z dzieckiem, ale nigdy z dziecka ani z tego, w jaki sposób coś powiedziało, nawet jeżeli uważasz, że to zabawne.

Krok 5. Nie poprawiaj, zamiast tego przeformułowuj dziecięce wypowiedzi.

Zwracaj uwagę na to, co dziecko mówi, a nie na to jak mówi.

Krok 6. Rozwijaj dziecięce wypowiedzi.

Najlepszą metodą wzbogacenia dziecięcego słownictwa i składni jest rozwijanie lub przeformułowywanie tego, co dziecko mówi, np. Jeśli dziecko powie „piłka”, rodzic odpowiada: „Widzisz piłkę? Bardzo ładna jest ta piłka. Taka kolorowa. Możesz rzucić do mnie tę piłkę?”.

Krok 7. Pozwól dziecku mówić.

Mów do dziecka tak samo długo, jak długo go słuchasz. Cierpliwość rodzica zachęca dziecko do zabrania głosu.

Krok 8. Zadawać pytania otwarte.

Czyli nie: „Czy piesek był na podwórku?”, ale „Co robił piesek na podwórku?” lub nie: „Czy podobało ci się na spacerze?”, ale „Cp ci się najbardziej podobało na spacerze?”.

Krok 9. Zbuduje rusztowanie, na którym dziecko oprze swoje opowieści.

Pomagaj dziecku konstruować opowiadania, a następnie opowiadajcie razem (wielokrotnie). Jeśli dziecko ma problem w kontynuowaniu historii, zadawaj krótkie pytania typu: „I co potem się stało?”.

Krok 10. Czytaj książki i oglądaj telewizję razem z dzieckiem.

Telewizję oglądajcie wspólnie, lektura książek zaś powinna stać się okazją do zainicjowania rozbudowanej wymiany zdań. Dzieci bardzo też lubią same opowiadać znane im już historie na podstawie obrazków, które towarzyszą tekstowi w książkach.

Krok 11. Ucz poprzez zabawę.

Dzieci najlepiej uczą się poprzez zabawę. Poważne, wychowawcze elementy powinno się wprowadzać okazjonalnie, w niewielkich dawkach.

Krok 12. Łącz mówienie z ruchem.

Szczególnie korzystny jest śpiew oraz zabawy takie, jak „Idzie rak, nieborak”. Piosenki w rodzaju „Stary niedźwiedź mocno śpi” sprawiają dzieciom wielką radość i wiele uczą. Warto wprowadzić zwyczaj wspólnego powtarzania zwrotek i refrenów.

Nie rezygnuj, kiedy pojawią się jakieś trudności. Dzieci mają lepsze i gorsze okresy – tak, jak i dorośli. Należy o tym pamiętać i mając na uwadze dobro dziecka, z cierpliwością podchodzić do jego zniechęcenia czy buntu. One zwykle mijają.

Źródło: Dr Magdalena Smoleń-Wawrzusiszyn – Katedra Języka Polskiego, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 4 marca, 2017 w Uncategorized

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: