Wiadomości szkolne 1/28/2020

28 Sty

ZALEGŁE OPŁATY

Drodzy rodzice, wielu z Was nie uiściło jeszcze pełnej opłaty za szkołę. Termin opłaty przesunęliśmy z końca listopada na koniec grudnia. W styczniu doliczyliśmy $25 od każdego dziecka. Prosimy o zgłaszanie się do dyrekcji w celu uregulowania należnej opłaty oraz uniknięcia dodatkowej opłaty za luty w wysokości $25 od każdego dziecka. Nie zwlekajmy!

DYŻURY SZKOLNE

Drodzy rodzice. Potrzebujemy Waszej pomocy. Potrzebujemy Was na dyżur szkolny. Prosimy zgłaszać się do dyrekcji. Rodziny, które nie odpracują dyżuru w tym roku będą miały podwyższone tuition on $40.

JASEŁKA

Jasełka to piękna tradycja polskich szkół na całym świecie. Również w naszej szkole im. Heleny Modrzejewskiej jest ta tradycja co roku kultywowana.

W tym roku – 17-go stycznia – klasa czwarta pod kierunkiem wychowawczyni Krystyny Sałabaj przedstawiła krótką inscenizację z narodzenia Pana Jezusa w Betlejem. Wieczór „Jasełkowy” rozpoczęła pani Zofia Kołodziej, nauczyciel religii, wierszem własnego autorstwa o narodzeniu Jezusa w Betlejem. Padający za oknem śnieg dodawał blasku i wprowadzał nas w ten szczególny sentymentalny nastrój. Uczniowie ubrani w swoje odpowiednie do roli kostiumy z wielką uwagą i odpowiedzialnością zaprezentowali swoim młodszym i starszym kolegom oraz zaproszonym gościom Jasełka. Na zakończenie występu, młodzież i wszyscy zgromadzeni na sali śpiewali polskie kolędy: „Dzisiaj w Betlejem” i ” Przybieżeli do Betlejem”.

Tego typu imprezy szkolne dają radość i satysfakcję nie tylko dzieciom ale i rodzicom. Dziękujemy bardzo Rodzinie Ślązak, która co roku wypożyczalnia swoją szopkę betlejemską uświetniając w ten sposób występy dzieci. Dziękuję bardzo trójce klasowej z klasy czwartej, która włożyła ogrom pracy aby kostiumy i dekoracja była gotowa na występ. Dziękuję pani Andrzejowi Szumilas, który zaopiekował się nagłośnieniem i podkładem muzycznym. Dziękuję wszystkim rodzicom z klasy czwartej, którzy pomogli swoim dzieciom w wyuczeniu się przydzielonych ról i za wspólne śpiewanie kolęd i pełne zaangażowanie.

Kultywowanie tradycji polskich spaja społeczność szkolną, bez względu na wiek, a przede wszystkim łączy rodziny. Życzymy wszystkim wszystkiego najlepszego w Nowym 2020 Roku.

wychowawca, Krystyna Sałabaj

MATURA Z HISTORII

W ubiegłym tygodniu – 17-go stycznia – nasi licealiści przystąpili do egzaminu maturalnego z historii. Wszyscy uczniowie zdali maturę z wynikiem pozytywnym. Już na wiosnę czeka ich następny egzamin z geografii a następnie z języka polskiego. Serdecznie życzymy naszym maturzystom dalszych sukcesów.

nauczyciel historii, Kinga Celińska

Konkurs „MAM TALENT” JUŻ NIEDŁUGO – CZAS NA REJESTRACJĘ

Zapowiadamy, że coroczny konkurs Mam Talent odbędzie się 21-go lutego. Zapowiadamy, że w tym roku uczestnicy będą mogli używać jedynie języka polskiego. Już za tydzień zaczynamy zapisy. Zapraszamy wszystkich chętnych.

Zapraszamy chętnych do udziału w konkursie. Pokażcie się. Zaprezentujcie się przed koleżankami i kolegami. Bądźcie dumni ze swojej wyjątkowej, nietypowej umiejętności. Rejestracji można dokonywać i dyrekcji podczas zajęć w szkole – karty rejestracyjne u dyrekcji bądź poniżej do wydruku.

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE DOTYCZĄCE KONKURSU TALENTÓW ORAZ JEGO ZASADY:

• odbędzie się  21-go lutego
  • na ostatniej lekcji (7:45-8:15) w szkolnej kafeterii
  • uczniowie mogą zgłaszać swój udział swojemu wychowawcy lub do dyrekcji do 7-go lutego
  • wszystkich uczestników obowiązuje wyłącznie JĘZYK POLSKI
  • kategorie, w jakich uczniowie mogą wziąć udział: np. sztuczki magiczne, śpiew, recytacja, gra na instrumencie, sztuki wschodu, gimnastyka
  • kategorie wiekowe: klasa 1-3, 4-6, 7-10

FORMA REJESTRACYJNA DO KONKURSU „MAM TALENT” – WYDRUKUJ I WYPEŁNIJ

FILM

Polish Consulate in Chicago – Premiere screening of „America’s First Polish-English Dual Language Program

Film opowiada o tym jak powstał i jak wygląda Dual Program w szkole publicznej Clearmont Elementary School w Elk Grove Village koło Chicago.

Sukces tego programu pokazuje jego ogromny wkład w utrzymanie języka polskiego w USA.

W panelu dyskusyjnym będzie można dowiedzieć się szczegółów dotyczących polsko-angielskich programów dwujęzycznych, jak one wyglądają i dlaczego są tak ważne dla społeczności polonijnej w USA.

W oparciu o program w Clearmont Elementary School powstały już trzy programy dwujęzyczne w metropolii nowojorskiej i jest szansa na otwarcie w przyszłym roku szkolnych trzech następnych.

Zaprezentowany zostanie w związku z tym również fragment filmu o programie dwujęzycznym w Nowym Jorku „The Bilingual Revolution Po Polsku”.

Film ” AMERICA’S FIRST POLISH-ENGLISH DUAL LANGUAGE PROGRAM ” został zrealizowany przez Fundację Dobra Polska Szkoła we współpracy z Clearmont Elementary School i Konsulatem Generalnym RP w Chicago.

ZAPROSZENIE – INVITATION

PRCUA Life

Prosimy o zapoznanie się z listem skierowanym do Rodziców naszej szkoły.

WSPIERAJMY NASZYCH SPONSORÓW

1. Garden Fresh Market – SPONSOR PĄCZKÓW, KANAPEK, SŁODYCZY DLA UCZNIÓW – DZIĘKUJEMY ZA COTYGODNIOWE DONACJE! JESTEŚCIE WIELCY!
  2. Maria Bochenek – B&W Baird and Warner Realtor
  3. JG Atelier – Flower Design (773) 289-8514
  6. Dr. Edyta Strączyński – Family Medicine
  7. Dr. Monika Tyszkowski DDS – Smiles Of Lombard
  8. Photomadox – Paweł Nocoń Photographer (773) 663-1776
  10. Biovita Green Pharmacy
  11. European Living – NOWY POLSKI SKLEP W NAPERVILLE – polskie kożuchy i kurtki, kapcie wełniane, czapki, biżuteria firmy Kruk, kołdry z Polski, itp – (630) 364-6381 – 124 South Webster St.
  12. Prywatny sponsor – Dorota i Thaddeus Knaga