RSS

Wiadomość i szkolne 3/9/2020

09 Mar

POSZUKUJEMY NAUCZYCIELI

Drodzy rodzice. Prosimy o rozpylenie tej wiadomości. Poszukujemy nauczyciela geografii i nauczania początkowego, którzy mogliby podjąć pracę w naszej szkole od przyszłego roku szkolnego. Dziękujemy.

KALENDARZ NA MARZEC

 • 13 – nie ma zajęć szkolnych – odwołane przez dystrykt 204
 • 20 – normalne zajęcia w szkole
 • 27 – normalne zajęcia w szkole – próbna Matura z Geografii
 • KALENDARZ DO KOŃCA ROKU SZKOLNEGO

MAM TALENT – KOLEJNY ETAP!

Dwie uczennice, które wzięły udział w naszym szkolnym Konkursie „Mam Talent” przechodzą dalej na szczebel międzyszkolny.

 • Julia Bochenek będzie reprezentowała naszą szkołę w najmłodszej grupie wiekowej 6-8 lat
 • natomiast Emilka Kalinowski w średniej grupie wiekowej 9-13 lat

Konkurs organizowany jest przez Akademię Języka Polskiego i Kultury im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Konkurs odbędzie się już w najbliższą sobotę, 14-go marca o godzinie 10-tej. Życzymy powodzenia.

MOJE KORZENIE W KLASIE 4

GENEALOGIA JAKO SPOSÓB WYCHOWANIA

Człowiekowi do osiągnięcia dorosłości potrzebna jest świadomość ciągłości pokoleniowej. Każdy członek rodziny jest kimś wyjątkowym i zasługuje, aby poznać swoją wyjątkową pozycję w obrębie grupy. Właśnie drzewo genealogiczne to solidna, zakorzeniona w czasie konstrukcja, wydająca owoce w postaci różnych gałęzi i konarów. Dzięki temu drzewo staje się coraz potężniejsze, mocniejsze, doskonalsze.

Gdy dziecko jest już starsze, samo chętnie sięgnie do swoich korzeni, będzie studiowało, kim byli jego przodkowie, kto jest czyim potomkiem. Wychodząc od najprostszego drzewa z członkami rodziny, które dziecko zna, można poszerzać je o osoby, które znają rodzice, potem dziadkowie. Dobrze jest też pokusić się i odszukać pamiątki po przodkach, nie tylko fotografie: stare pocztówki, listy, części garderoby, bibeloty. Niezwykle interesujące może się okazać odnalezienie herbu z nazwiskiem rodowym i poznanie jego historii.

Wszystkie te działania, w które zaangażowane jest nie tylko dziecko, ale też inni członkowie rodziny, sprzyja budowaniu tożsamości i poczucia przynależności do grupy, gdzie wszyscy członkowie czują się bezpiecznie, a relacje między nimi zasługują na podziw i szacunek.

Lekcja „Moje Korzenie” w klasie 4 to czas na refleksję i snucie wspomnień, nauka cierpliwości, organizacji pracy i wiary w odnalezienie niemożliwego, wreszcie czas na budowanie relacji wśród członków rodziny. A wszystko pod okiem bacznie obserwującej i umiejętnie kierującej wychowawczyni, Krysi Sałabaj.

Oto relacja z lekcji w pigułce:

Uczniowie przy pomocy swoich rodziców budowali drzewo genealogiczne swojej rodziny. Prace były bardzo zróżnicowane – jedne bardzo barwne i udokumentowane zdjęciami, a inne skromniejsze.

Wszyscy zgodnie stwierdzili, że bardzo ważne jest poznać swoją rodzinę; tą bliższą i tą dalszą, aby w przyszłości czuć się pełno-wartościowym członkiem rodziny. Dziękuję bardzo wszystkim uczniom i rodzicom za ich trud w poszukiwaniu korzeni rodzinnych.

Wychowawca, Krystyna Sałabaj

WSPARCIE DLA MUZEUM POLSKIEGO – Polish Museum of America

W dalszym ciągu zbieramy po $1.00 od każdego ucznia na wsparcie finansowe polskiego Muzeum w Chicago. Klasa, która zbierze najbardziej pokaźną sumę zostanie wynagrodzona.

OPŁATY ZA SZKOŁĘ

Drodzy państwo, z dniem 1-go marca została doliczona opłata $25 od dziecka do rodzinnego czesnego tym rodzinom, które do tej pory jeszcze nie uregulowały należnej opłaty. Prosimy nie zwlekać z opłatą.

DYŻUR SZKOLNY

Drodzy rodzice. Potrzebujemy Waszej pomocy. Potrzebujemy Was na dyżur szkolny. Prosimy zgłaszać się do dyrekcji. Rodziny, które nie odpracują dyżuru w tym roku będą miały podwyższone czesne o $40.

PARADA 3-MAJA

W piątek 1-go maja, zajęcia w naszej szkole (według planu) się nie odbędą, natomiast w sobotę 2-go mają zaplanowana jest jak zwykle o tej porze roku, Parada 3-majowa. Warunkiem, aby nasza szkoła uczestniczyła w paradzie, jest zebranie grupy 50-cio-osobowej. Do dnia dzisiejszego zgłosiły się 3 rodziny. Bardzo zapraszamy, aby zapisać się na listę uczestników parady. Lista znajduje się u dyrekcji.

SKĄD TRADYCJA?

Polonijna tradycja świętowania 3 Maja ma swój początek w odległym XIX wieku. Dostępne źródła „Zgody”, pisma poprzedzającego Dziennik Związkowy, podają, że pierwsza polonijna parada w Chicago odbyła się w 1831 roku. Parada z okazji 3 Maja jest i powinna być wyrazem dumy z dorobku intelektualnego Rzeczypospolitej z roku 1791. Wtedy uchwalono pierwszą w Europie a drugą w świecie Konstytucję.

OGŁOSZENIE O PRACĘ:

Potrzebna kobieta do pracy na pełny etat przy sprzątaniu domków w godzinach od 8 rano do 3 lub 4 po południu od 30-go marca. Zamieszkanie w rejonach Wood Dale, Addison, Villa Park, Lombard lub bliskie okolice. Zarobki pomiędzy $600 do $700 w zależności od doświadczenia. Proszę o kontakt telefoniczny (630) 205-3580.

WSPIERAJMY NASZYCH SPONSORÓW

Szczegółowe informacje, dotyczące ogłaszania się na stronie szkolnej, a jednocześnie dołączenia do listy sponsorów, znajdziecie Państwo w Dziale Nasi Sponsorzy

NASI SPONSORZY:

 1. Garden Fresh Market – SPONSOR PĄCZKÓW, KANAPEK, SŁODYCZY DLA UCZNIÓW – DZIĘKUJEMY ZA COTYGODNIOWE DONACJE! JESTEŚCIE WIELCY!
 2. Dr. Edyta Strączyński – Family Medicine
 3. Dr. Monika Tyszkowski DDS – Smiles Of Lombard
 4. Photomadox – Paweł Nocoń Photographer (773) 663-1776
 5. Math Kangaroo
 6. Biovita Green Pharmacy
 7. European Living – NOWY POLSKI SKLEP W NAPERVILLE – polskie kożuchy i kurtki, kapcie wełniane, czapki, biżuteria firmy Kruk, kołdry z Polski, itp – (630) 364-6381 – 124 South Webster St.
 8. Prywatny sponsor – Dorota i Thaddeus Knaga
 9. Maria Bochenek – B&W Baird and Warner Realtor
 10. JG Atelier – Flower Design (773) 289-8514
 11. Prywatny sponsor – Danuta Swobodnik
 12. Jolanta Kołacz – Coldwell Banker Realtor/Broker
 
Dodaj komentarz

Opublikował/a w dniu 9 marca, 2020 w Uncategorized

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

 
%d blogerów lubi to: